Szczytnicki Park
jeden z największych parków Wrocławia zajmujący powierzchnię około 100 hektarów. Położony jest na wschód od Starej Odry, na terenie dawnej wsi Szczytniki, włączonej w obręb miasta w 1868 roku. Park ma charakter krajobrazowy i duże walory kompozycyjne oraz dendrologiczne (około 400 gatunków drzew i krzewów). W XVI wieku wieś Szczytniki została podzielona na Nowe i Stare Szczytniki, które w XVII wieku zamieniły się w podmiejskie osiedla rezydencjonalne. Las na terenie Starych Szczytnik już w połowie XVIII wieku cieszył się powodzeniem wśród wrocławian. W 1783 roku Fryderyk Ludwik Hohenlohe, komendant garnizonu wrocławskiego, wykupił go i założył tu jeden z pierwszych parków na kontynencie europejskim urządzonych w stylu angielskim.
Ogród Botaniczny Uniwersytetu Wrocławskiego
nazywany oazą piękna i spokoju w sercu wielkiego miasta, to "żywe muzeum", a zarazem ośrodek naukowy i dydaktyczny oraz ulubione miejsce wypoczynku wrocławian. Położony jest po północnej stronie katedry Św. Jana Chrzciciela i kościoła Św.Krzyża, częściowo w obrębie historycznego Ostrowa Tumskiego, w odległości ok. 2 km od Rynku. Jest drugim (po ogrodzie krakowskim) najstarszym tego typu ogrodem w Polsce, wpisanym na listę zabytków woj. dolnośląskiego i mieszczącym się w granicach podlegającego szczególnej ochronie historycznego centrum Wrocławia.
Ogród japoński
to jedno z najpopularniejszych miejsc spacerów. Oprócz kilkuset gatunków oryginalnych roślin, drzew, krzewów i kwiatów, znajdują się tam wzorowane na japońskie budowle: brama, pawilon herbaciany. Jedną z atrakcji miejsca jest staw z olbrzymimi karpiami oraz innymi gatunkami ryb. W ogrodzie często organizowane są pokazy parzenia herbaty, koncerty i imprezy plenerowe. Ogród Japoński powstał na początku XX wieku, przy okazji organizowanej we Wrocławiu w 1913 roku Wystawy Światowej. Inicjatorem jego budowy był hrabia Fritz von Hochberg, który zaangażował japońskiego ogrodnika Mankichi Arai. Po imprezie zabudowę rozebrano, ale zachowała się część oryginalnej roślinności, układ alejek oraz staw. Pomysł rewitalizacji Ogrodu Japońskiego pojawił się dopiero w latach 90. Odbudowa z udziałem specjalistów z Japonii trwała trzy lata, jednak wrocławianie długo nie cieszyli się nowym miejscem. Dwa miesiące po otwarciu Ogród zniszczyła powódź, przepadło 70 proc. nowo nasadzonych roślin. Na kolejne otwarcie azjatyckiej enklawy czekać trzeba było do października 1999 r.
Rzeka Odra
Obecna w dużej części miasta zwanego "miastem 100 mostów". Oferuje liczne formy rekreacji oraz spędzania wolnego czasu.