Pomiędzy 16 a 19 września 2009 w Hali Stulecia odbył się 64. Kongres Towarzystwa Chirurgów Polskich. W wydarzeniu udział wzięło ponad 2 tys. chirurgów z Polski i ze świata.
64 Kongres Towarzystwa Chirurgów Polskich był wydarzeniem o międzynarodowym charakterze. Stanowił platformę porozumienia, wymiany idei i doświadczeń lekarzy z całego świata. Wśród najznamienitszych gości pojawiły się takie sławy jak prof. Stanley Dudrick z Uniwersytetu Yale – twórca żywienia pozajelitowego, czy wybitny chirurg naczyniowy – prof. Peter Gloviczki z Kliniki w Mayo w USA.
Tematem przewodnim kongresu była chirurgia ostrodyżurowa, naczyniowa i onkologiczna. Oprócz licznych pokazów technik chirurgicznych, lekarze zastanawiali się nad szkoleniem młodych chirurgów i dostosowaniu programów specjalizacji do wymagań unijnych.
Stolica Dolnego Śląska jest ściśle związanym z rozwojem polskiej i europejskich chirurgii. Jest miejscem narodzin tradycyjnej szkoły wielkich chirurgów, znanych i cenionych na świecie oraz kolebką światowej torakochirurgii. Przewodniczący Komitetu Organizacyjnego prof. dr hab. med. Wojciech Witkiewicz biorąc pod uwagę otwartość, gościnność i klimat Wrocławia uznał to miasto za naturalne miejsce organizacji 64. Kongresu Chirurgów Polskich.